23 / 01 / 2023

ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ

Για την επιλογή των σπουδαστών στην Κατεύθυνση της Σκηνοθεσίας καλούνται οι ενδιαφερόμενοι/ες να παρουσιάσουν ένα 3λεπτο σκηνικό γεγονός της απόλυτης επιλογής τους.

• Συνιστάται στους υποψήφιους να έχουν τουλάχιστον δύο ηθοποιούς επί σκηνής.
  • Συνιστάται στους υποψήφιους να αποφύγουν κείμενα δικής τους συγγραφής.

Οι παρουσιάσεις θα γίνουν το Σάββατο 11 Φεβρουαρίου και την Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2023. Σε περίπτωση μικρού αριθμού συμμετοχών η εξέταση θα γίνει σε μία μέρα, την Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2023.

Όλες οι παρουσιάσεις θα γίνουν στο κτίριο της Εξαδακτύλου (Α1 και Α2, αλλά και κοινόχρηστοι χώροι εφόσον κάποιος το επιθυμεί).

Οι ενδιαφερόμενοι/ες πρέπει ως την Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου 2023, στη 1μμ, να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής, δηλώνοντας:

·       τον τίτλο του 3λεπτου κομματιού τους,

·       τα υλικά της παρουσίασης και το “γιατί” της σκηνοθεσίας τους – δήλωση προθέσεων (μέχρι 1 σελ.).

Οδηγίες και τεχνικές ή άλλες διευκρινίσεις θα δοθούν σε ειδική συνάντηση την Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου στις 3μμ στο φουαγιέ της Εξαδακτύλου.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΣΗΜΕΙΩΣΗ

Δικαίωμα συμμετοχής στην 3λεπτη εξέταση έχουν όσοι και όσες έχουν περάσει τις Σκηνοθετικές προσεγγίσεις και το προαπαιτούμενο για την κατεύθυνση: Εισαγωγή στο θέατρο του Σαίξπηρ.