Κανονισμός λειτουργίας θεάτρου «Κλειώ»

1.     Καθημερινή Λειτουργία

Στον χώρο είναι απαραίτητο να διατίθενται κάθε εβδομάδα 2 δίωρα σε ώρες λειτουργίας της σχολής για το σχετικό προσωπικό και εργασίες του (καθαρισμός, συντήρηση, προετοιμασία προβών και σχετικών εκδηλώσεων, εκπαίδευση, τακτοποίηση). Ο χρόνος αυτός μπορεί να επιμηκυνθεί μετά από εισήγηση του προσωπικού και τη σύμφωνη γνώμη της/του Προέδρου.

Όποιος κάνει χρήση του χώρου τον παραδίδει καθαρό και τακτοποιημένο.

Απαγορεύεται το κάπνισμα και η κατανάλωση φαγητού και ποτού.

2.     Πριν την εκδήλωση / παράσταση

Απαγορεύεται η χρήση της κονσόλας και γενικότερα των μηχανημάτων στο δωμάτιο ελέγχου φωτισμού (ηλεκτρολογείο) ή του ήχου από άτομα που δεν είναι του Τμήματος Θεάτρου. Οι φοιτητές που θα το χειρίζονται θα πρέπει να έχουν παρακολουθήσει το εισαγωγικό μάθημα στον φωτισμό. Απόφοιτοι και λοιπά μέλη του προσωπικού, είτε επισκέπτες μέσω προγραμμάτων θα πρέπει να συμβουλευτούν το σχετικό προσωπικό για σύντομη εκπαίδευση.

Στο δωμάτιο ελέγχου φωτισμού (ηλεκτρολογείο) υπάρχει βιβλίο / ημερολόγιο χρήσης όπου πρέπει οι χρήστες να καταγράφουν την παρουσία τους και τυχόντα συμβάντα.

Το δωμάτιο ελέγχου φωτισμού (ηλεκτρολογείο) δεν παραδίδεται σε φοιτητές-τριες σε ώρες εκτός λειτουργίας του Τμήματος  χωρίς την προηγούμενη έγγραφη έγκριση του σχετικού με την εκδήλωση διδάσκοντα.

Κλειδιά και άδεια πρόσβασης στο δωμάτιο ελέγχου φωτισμού δίνονται μόνο σε άτομα που το όνομά τους με τα στοιχεία επικοινωνίας θα αναγράφεται προκαταβολικά στο πρόγραμμα προβών που κοινοποιείται στον υπεύθυνο του Κλειώ και στο σχετικό βιβλίο που τηρούν οι φύλακες.

Κάθε ομάδα, ή άτομο που αφήνει αντικείμενα τους στο Κλειώ οφείλει να το δηλώνει στη σχετική online φόρμα και να τα μαρκάρει αντίστοιχα. Αντικείμενα που δεν έχουν την αντίστοιχη τακτοποίηση είτε θα μετακινούνται στον κατάλληλο χώρο για κοινή χρήση είτε θα απορρίπτονται χωρίς προηγούμενη ειδοποίηση.

Τα μεγάλα σκηνικά αντικείμενα μπορούν να αποθηκεύονται στον χώρο δεξιά της σκηνής όπως φαίνεται στο σχέδιο. Τα μικρότερα αντικείμενα θα πρέπει να αποθηκεύονται είτε στα μπαούλα πίσω από τις κερκίδες είτε στους χώρους δίπλα από τις τουαλέτες του Κλειώ.

Τα σκηνικά και συναφή αντικείμενα μιας εκδήλωσης δεν επιτρέπεται να παραμένουν στο χώρο περισσότερο από δύο (2) μήνες συμπεριλαμβανομένου του χρόνου πριν την εκδήλωση εκτός και αν συντρέχουν ειδικές συνθήκες οπότε θα πρέπει να ληφθεί έγκριση από την/τον Πρόεδρο του Τμήματος.

Οι συντελεστές της εκάστοτε εκδήλωσης δεν επιτρέπεται να μετακινήσουν τους προβολείς που είναι μαρκαρισμένοι με κόκκινο.

Απαγορεύεται για οποιοδήποτε μέλος του Τμήματος να κάνει χρήση σκάλας ή της κινητής σκαλωσιάς (πύργος) ενώ βρίσκεται μόνο του στον χώρο.

Απαγορεύονται οι εργασίες κοπής και βαφής στη σκηνή και οποιασδήποτε εργασίας που θα μπορούσε να προκαλέσει ζημιά ή/και να παραποιήσει τη σκηνή ή οποιονδήποτε χώρο του θεάτρου. Ακόμη περισσότερο, οποιεσδήποτε εργασίες βλάπτουν την υγεία του κοινού (χρήση σπρέι και βλαβερών ουσιών).

Για τη χρήση οποιουδήποτε αδρανούς και ρευστού υλικού (και ειδικά όταν αφορά μεγάλες ποσότητες) θα πρέπει να υπάρχει προηγούμενη έγκριση από το Τμήμα και αντίστοιχα μέτρα προφύλαξης ώστε να μην επιβαρυνθεί το πάτωμα, ο χώρος από κάτω και πρώτιστα η δημόσια υγεία.

Οι διοργανωτές οποιασδήποτε εκδήλωσης δεν επιτρέπεται να προβαίνουν σε οποιαδήποτε μετατροπή του χώρου της εικόνας του, όπως αφισοκολλήσεις, εκτός και αν αποτελεί μέρος της παράστασης και μετά απομακρυνθεί χωρίς καμία ζημιά. Δεν επιτρέπεται η τροποποίηση, μετακίνηση ή επέμβαση κάθε είδους σε αντικείμενα που αφορούν στην ασφάλεια/υγεία του κοινού όπως μηχανήματα καθαρισμού αέρα, φώτα κινδύνου κλπ.

3.     Χρήση κατά την εκδήλωση / παράσταση

Οποιοδήποτε σκηνικό ή αντικείμενο της εκάστοτε εκδήλωσης πρέπει να βρίσκεται τουλάχιστον σε απόσταση 1,20 μ από τις θέσεις του κοινού

Η έξοδος κινδύνου και κάθε σχετική έξοδος και σημείο που έχει να κάνει με την ασφάλεια του κοινού (πυροσβεστήρες κλπ.) δεν επιτρέπεται να φράσσονται και να παρεμποδίζεται η πρόσβαση σε αυτά από σκηνικά οποιασδήποτε εκδήλωσης.

Δεν επιτρέπεται η είσοδος σε ανήλικους χωρίς τον κηδεμόνα τους.

Απαγορεύεται η είσοδος σε ζώα όπως άλλωστε και σε όλα τα κτήρια του Τμήματος.

Απαγορεύεται η χρήση πυροτεχνημάτων και φωτιάς. Η χρήση γυμνής φλόγας ωστόσο, προϋποθέτει εκπαίδευση των συμμετεχόντων σε θέματα πυρασφάλειας και ορισμός μέλους (-ών) για την πρόληψη και αντιμετώπιση πιθανής φωτιάς στην εκκίνηση της. Τα υφάσματα της κάθε σχετικής εκδήλωσης θα πρέπει να είναι από πυρίμαχο ύφασμα ή να έχουν ενισχυθεί με αντίστοιχο πυρίμαχο υλικό (με σπρέι η άλλα). Απαγορεύεται στο κοινό εκτός σχολής η πρόσβαση στους χώρους εργασίας παρά μόνο στους οριζόμενους από τους διοργανωτές της εκδήλωσης χώρους κοινού.

Απαγορεύεται η χρήση κινητών τηλεφώνων και φωτογραφιών με φλας κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων.

Δεν μπορούν να διεξαχθούν εκδηλώσεις επί πληρωμή εκτός και αν αποφανθούν διαφορετικά οι αρχές του Πανεπιστημίου ή το αρμόδιο υπουργείο.

4.     Γενικά

Δεν παραδίδεται ο χώρος ξανά σε άτομα που δεν έχουν τηρήσει τους κανονισμούς λειτουργίας του Κλειώ στο παρελθόν άσχετα με το αν θα είναι  μέλη μιας νέας ομάδας.

Μετά τη χρήση του χώρου οι διοργανωτές της εκάστοτε παράστασης/εκδήλωσης οφείλουν να παραδώσουν το χώρο όπως τον παρέλαβαν απομακρύνοντας στο διάστημα 1 (μίας) εβδομάδας οποιοδήποτε σκηνικό, αντικείμενο η όποια άλλη παρέμβαση στο Κλειώ.

Σε περίπτωση εκδήλωσης που πρόκειται να βαθμολογηθεί, η έκδοση βαθμού από τις/τους σχετικούς διδάσκουσες/ντες θα γίνεται αποκλειστικά και μόνο μετά την τελική αποκατάσταση του χώρου από τους εξεταζόμενους η οποία θα βεβαιώνεται από τον αρμόδιο διδάσκοντα.

Σε περίπτωση παραβίασης των κανόνων, το αρμόδιο προσωπικό του Τμήματος μπορεί να αρνηθεί τη διεξαγωγή ή συνέχιση μιας εκδήλωσης με τη σύμφωνη γνώμη της/του Προέδρου.

Συνδεσμoς online form Καταχώρισης σκηνικών αντικειμένων στο Κλειώ :