«Κοστούμια σε διάλογο με τη Λαϊκή Παράδοση», 29-30 Μαρτίου 2024

26 / 03 / 2024

«Κοστούμια σε διάλογο με τη Λαϊκή Παράδοση», 29-30 Μαρτίου 2024

Η έκθεση παρουσιάζει προπτυχιακές και μεταπτυχιακές εργασίες φοιτητών/τριων του Τμήματος Θεάτρου με θεματική η οποία συνδέεται με τη λαϊκή παράδοση.
Επίβλεψη εργασιών-επιμέλεια έκθεσης: Χρύσα Μάντακα, επίκουρη καθηγήτρια σκηνογραφίας-ενδυματολογίας Τμήματος Θεάτρου Α.Π.Θ.
Βοηθοί: Αλεξία Βούσβουρα, Ειρήνη Αγιαννίτη
Tεχνική υποστήριξη: Ελένη Χασιώτη (κοπή-ραφή κοστουμιών)
Κατασκευές: Κώστας Χατζηκαλλινικίδης
Φωτισμοί: Άγγελος Γουναράς.
Παρουσιάζονται τα εξής έργα:
1. Μακέτες κοστουμιών, κοστούμια και φωτογραφικό υλικό από την παράσταση Άκουσε Κωνσταντάκη μου τι λένε τα πουλάκια (2016-17), Ερευνητικό έργο «Αποτυπώματα της παράδοσης στο Νεοελληνικό Θέατρο από τις αρχές της δεκαετίας του 1870 μέχρι τους Βαλκανικούς Πολέμους», κωδ. Έργου: 91453 με τη χρηματοδότηση της Επιτροπής Ερευνών του Α.Π.Θ [ΕΛΚΕ], επιστημονικά υπεύθυνη: αναπληρώτρια καθηγήτρια θεατρολογίας-ιστορίας Θεάτρου Κωνσταντίνα Ριτσάτου, με τη συνεργασία του καθηγητή σκηνοθεσίας-υποκριτικής Δαμιανού Κωνσταντινίδη και της επίκουρης καθηγήτριας σκηνογραφίας-ενδυματολογίας Χρύσας Μάντακα.
Σχεδιασμός-εκτέλεση κοστουμιών: Σταματία Σαπατόρη, Αναστασία Λάζου
Εκτέλεση γιλέκων: Ελένη Χασιώτη και οι φοιτήτριες Χαρά Γεωργάκη, Μαρία Ευαγγελοπούλου, Μαρία Κυριαζίδου, Μαρία Μητρούλη, Κική Παπαγαβριήλ.
2. «Το Μαργούδι» (2022), (βίντεο, ενδυματολογική κατασκευή), μεταπτυχιακή εργασία της Χριστίνας Νικολαϊδου.
3. Μακέτες κοστουμιών για το μπαλέτο Το Πουλί της Φωτιάς του Ι. Στραβίνσκυ της Ειρήνης Αγιαννίτη, εργασία με τίτλο «Γυναίκα και παράδοση» (2023).
4. Ομαδική εργασία φοιτητών/τριων με θέμα «Ντουλαμάς»: Ελένη Χασιώτη και οι φοιτητές/τριες: Δανιήλ Διμηνίδης, Ελένη Κονκουρίκου, Μάρα Τσαουσίδου, Ηλέκτρα Παπαδοπούλου, Παναγιώτα Μούρου, Ειρήνη Αγιαννίτη.
5. Ενδυματολογικές λαϊκές παραδόσεις του κόσμου: Παναγιώτα Μούρου
«Φλαμένκο» (2024), Αλεξία Βούσβουρα «Geisha» (2021).
Συμμετέχουν ακόμα οι φοιτήτριες: Λαμπρινή Σύψα, Μάγδα Μαδεμλή, Αθηνά-Μαρία Πελέχα, Καλλιόπη Παπαθανασίου, Αλεξάνδρα Σουφλιώτη.

Το πρόγραμμα πλοήγησης σας δεν υποστηρίζει PDF αρχεία, παρακαλώ κατεβάστε το αρχείο: https://www.thea.auth.gr/website/wp-content/uploads/2024/03/afisa-LEMTH-24.pdf