ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΛΛΗΨΗ ΠΕΝΤΕ ΦΟΙΤΗΤΡΙΩΝ ΚΑΙ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΘΕΑΤΡΟΥ

18 / 03 / 2024

Κατά την επιχείρηση της Ελληνικής Αστυνομίας στη Σχολή Θετικών Επιστημών του ΑΠΘ, το Σάββατο 16.3.2024 έγινε προσαγωγή, η οποία στη συνέχεια μετατράπηκε σε σύλληψη, 49 ατόμων ανάμεσα στα οποία βρίσκονται και πέντε φοιτήτριες και φοιτητές  του Τμήματος Θεάτρου.
Ως πανεπιστημιακοί δάσκαλοι έχουμε την ευκαιρία να γνωρίζουμε καλά τους φοιτητές και τις φοιτήτριές μας. Εκφράζοντας όχι μόνο τη δική μου άποψη αλλά και των διδασκόντων/ουσών του Τμήματός μας, είμαστε σε θέση να διαβεβαιώσουμε ότι πρόκειται για νέα παιδιά με ήθος, που παρακολουθούν με μεγάλο ενδιαφέρον τις σπουδές τους και ταυτόχρονα αγωνίζονται για τα δικαιώματά τους ως ακαδημαϊκοί πολίτες.
Ελπίζουμε ότι αυτό θα αποδειχτεί και κατά την ακροαματική διαδικασία και η δικαιοσύνη θα σταθεί στο ύψος των περιστάσεων.

Θεσσαλονίκη 17/3/2024
Για το Τμήμα Θεάτρου