Ομόφωνο ψήφισμα του Τμήματος Θεάτρου κατά της αστυνομικής καταστολής στο ΑΠΘ

20 / 09 / 2022

Από την αρχή της συζήτησης για τη δημιουργία του καινοφανούς αυτού, για τα ευρωπαϊκά δεδομένα, σώματος αστυνόμευσης, το Τμήμα Θεάτρου της Σχολής Καλών Τεχνών είχε διατυπώσει τη διαφωνία τόσο με τη σύσταση του όσο και με τη διαρκή παρουσία της αστυνομίας μέσα στα Πανεπιστήμια. Η εγκατάσταση των ΟΠΠΙ, η μόνιμη και επιθετική παρουσία ΜΑΤ, ασφαλιτών και άλλων δυνάμεων καταστολής μέσα στο campus και οι αναίτιοι έλεγχοι μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας αυξάνουν καθημερινά την ένταση και τορπιλίζουν την εργασιακή και διδακτική ειρήνη στο ΑΠΘ. Τα γεγονότα της Παρασκευής, όπου τα ΜΑΤ και οι αστυνομικές δυνάμεις διέλυσαν μια ειρηνική συναυλία, σκορπώντας το χάος και θέτοντας σε κίνδυνο τη ζωή όλων των παρισταμένων, δείχνουν περίτρανα το μέγεθος της αστυνομικής καταστολής και αυθαιρεσίας. Οι πρυτανικές αρχές που εξαρχής διευκόλυναν και επένδυσαν στην παρουσία της αστυνομίας και των ΟΠΠΙ οφείλουν πλέον να αναλάβουν τις ευθύνες τους, προτού γίνουμε μάρτυρες ακόμη χειρότερων περιστατικών, προτού θρηνήσουμε θύματα. Το ΑΠΘ δεν χρειάζεται ούτε την αστυνομοκρατία ούτε την καταστολή. Πρέπει με τη βοήθεια όλων μας να γίνει και πάλι ένα ακαδημαϊκό ίδρυμα στο οποίο υπηρετούνται η ελευθερία της έκφρασης και της κίνησης, η  δημοκρατική συνείδηση και η γνώση και όχι ο φόβος, η ανασφάλεια, η επιτήρηση. ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!