ΝΕΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ ΑΛΛΟΓΕΝΩΝ

09 / 09 / 2022

Οι επιτυχόντες 2022 της κατηγορίας ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ – ΑΛΛΟΓΕΝΕΙΣ θα πρέπει να υποβάλουν ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής μέσα στο περιβάλλον register.auth.gr όπου θα ανεβάσουν όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά ηλεκτρονικά, και να καταθέσουν στη γραμματεία την αίτηση που θα εκτυπώσουν από το ίδιο περιβάλλον και τα πρωτότυπα δικαιολογητικά στο διάστημα από 12/9 έως 19/9/2022 σύμφωνα με τα προβλεπόμενα της εγκυκλίου.

Το σύστημα register.auth.gr για την καταχώρηση των στοιχείων αυτής τη κατηγορίας και την εκτύπωση της αίτησης θα ανοίξει 12/9 μετά τις 09:00 το πρωί και θα περιλαμβάνει αναλυτικές οδηγίες για τους φοιτητές.

Διευκρινίζουμε ότι:
1. H ηλεκτρονική καταχώρηση στοιχείων στο περιβάλλον register.auth.gr είναι υποχρεωτική ΜΟΝΟ για τους επιτυχόντες του ακαδημαϊκού έτους 2022-2023.
2. Φοιτητής που έχει ολοκληρώσει την καταχώρηση στοιχείων του στο σύστημα register.auth.gr και εφόσον έχει γίνει “Αποδοχή” της αίτησης του από τη Γραμματεία εμφανίζεται στο σύστημα ηλεκτρονικής  γραμματείας σε κατάσταση “Ενεργός”. Η οριστικοποίηση της προεγγραφής γίνεται με βάση τα προβλεπόμενα στην εγκύκλιο του Υπουργείου.
3. Εισαχθέντες του ακαδημαϊκού έτους 2021-2022 ΔΕ θα καταχωρήσουν στοιχεία στο σύστημα register.auth.gr και θα προσέλθουν απευθείας στις Γραμματείες για εγγραφή.