ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ-ΑΛΛΟΓΕΝΩΝ, ακ. έτους 2022-23

08 / 09 / 2022

Οι εγγραφές των εισαγομένων της ειδικής κατηγορίας των Αλλοδαπών-Αλλογενών (αποφοίτων Λυκείων εκτός Ε.Ε.) και Αποφοίτων Λυκείων ή αντίστοιχων σχολείων κρατών-μελών της Ε.Ε., για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023», πραγματοποιούνται το διάστημα από 12 έως 19 Σεπτεμβρίου 2022.

1. Οι επιτυχόντες και επιτυχούσες ακαδ. έτους 2022-2023 θα εγγραφούν – με καταχώρηση στοιχείων και υποβολή των απαιτούμενων δικαιολογητικών σε ψηφιακή μορφή- μέσω της πλατφόρμας https://register.auth.gr  Εν συνεχεία, θα καταθέσουν, οι ίδιοι ή εξουσιοδοτημένο από αυτούς/-ές πρόσωπο, ή θα αποστείλουν ταχυδρομικά, στη Γραμματεία του Τμήματος εκτυπωμένη και υπογεγραμμένη την αίτηση εγγραφής/υπεύθυνη δήλωση και τα λοιπά απαιτούμενα δικαιολογητικά, όπως θα έχουν υποβληθεί και ψηφιακά στην ανωτέρω πλατφόρμα.

Προκειμένου για αποστολή των ανωτέρω δικαιολογητικών στη Γραμματεία του Τμήματος, η ταχυδρομική διεύθυνση είναι:

Γραμματεία Τμήματος Θεάτρου

Εγνατία 122

Θεσσαλονίκη  54622

(με την ανάλογη ένδειξη στο φάκελο)

και η ηλεκτρονική διεύθυνση είναι:

info@thea.auth.gr

2. α. Οι επιτυχόντες και οι επιτυχούσες των ακαδημαϊκών ετών 2020-21 και 2021-2022, αλλοδαποί/-ές χωρίς την απαιτούμενη βεβαίωση γνώσης της Ελληνικής γλώσσας και

β. οι επιτυχόντες ακαδημαϊκού έτους 2021-2022, Κύπριοι άρρενες χωρίς απολυτήριο στρατού, κατά το ακ. έτος εισαγωγής τους, εγγράφονται χωρίς καταχώρηση στοιχείων στην ανωτέρω πλατφόρμα, υποβάλλοντας, οι ίδιοι ή εξουσιοδοτημένο από αυτούς/-ές πρόσωπο, ή αποστέλοντας ταχυδρομικά, στη Γραμματεία του Τμήματος, αίτηση εγγραφής και τα υπόλοιπα απαιτούμενα και επιπρόσθετα για την περίπτωσή τους δικαιολογητικά.

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με τα στάδια της διαδικασίας της εγγραφής σας στο ΑΠΘ