Ανοιχτό εργαστήριο: Θέατρο και Χορός στη Φυλακή

24 / 05 / 2022

Απευθύνεται στους φοιτητές και τις φοιτήτριες όλων των κατευθύνσεων του Τμήματος Θεάτρου.

Περιεχόμενο και σκοπός:

Μέσα από το εργαστήριο οι φοιτητές και οι φοιτήτριες θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τις ιδιαιτερότητες της καλλιτεχνικής εργασίας στη φυλακή, από τον σχηματισμό της ομάδας μέχρι το στήσιμο και την παρουσίαση μιας παράστασης θεάτρου και χορού. Η κοινωνική διάσταση του θεάτρου και η σύνδεσή του με την επανένταξη, η εμψύχωση και η διδασκαλία κρατουμένων μαθητών, η ζωή στη φυλακή και ο ρόλος της τέχνης εκεί είναι κάποια από τα θέματα που θα προσεγγίσουμε.

Το εργαστήριο αποτελείται από πρακτικό και θεωρητικό μέρος, επιχειρώντας να φωτίσει κατά το δυνατόν περισσότερο το κοινωνικό άβατο της φυλακής και να δώσει χώρο για διερεύνηση στους φοιτητές και τις φοιτήτριες που επιθυμούν να δραστηριοποιηθούν στη φυλακή. Το πρακτικό μέρος αποτελεί προσομοίωση των μαθημάτων στη φυλακή ενώ οι εισηγήσεις γίνονται με στόχο τη γνωριμία με το σύστημα των ελληνικών καταστημάτων κράτησης. Στη διάρκεια του διημέρου, θα προβληθούν αποσπάσματα από παραστάσεις θεάτρου στη φυλακή.

Προσκεκλημένοι/ες εισηγητές/τριες:

Θεοχάρης Ρουσάκης, Προϊστάμενος Κοινωνικής Υπηρεσίας Φυλακών Διαβατών

Μαίρη Γκρίζου, Συντονίστρια Εκπαίδευσης, 3ου Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Φυλακών Διαβατών

Στάθης Γράψας, σκηνοθέτης-εμψυχωτής, εισηγητής της μεθοδολογίας ΕΠΑΚ (Εργαστήρι Προσωπικής Ανάπτυξης Κρατουμένων)

Συντονίστρια σεμιναρίου, Εισηγήτρια βιωματικού εργαστηρίου:

Ιωάννα Μήτσικα, χορογράφος, διδάσκουσα κινησιολογίας στο Τμήμα Θεάτρου ΑΠΘ (407/1980), εμψυχώτρια θεατρικής ομάδας φυλακών Διαβατών.

Διάρκεια: 10 ώρες, δύο ημέρες

Ημερομηνίες: Σάββατο 4/6, Κυριακή 5/6

Ώρα: 11:00 – 16:00

Χώρος: αίθουσα Α1 Τμήματος Θεάτρου