ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ (εαρινό εξάμηνο – ακ. έτος 2021-2022)

16 / 02 / 2022

Τα μαθήματα του εαρινού εξαμήνου αρχίζουν τη Δευτέρα 21 Φεβρουαρίου.

Οι δηλώσεις μαθημάτων ξεκινούν στις 16 Φεβρουαρίου, θα διαρκέσουν έως και τις 28 Φεβρουαρίου 2022.

Υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με τον κανονισμό του Τμήματος:

·       Οι φοιτητές του 1ου ετους μπορούν να δηλώσουν έως 7 μαθήματα.

·       Οι φοιτητές του 2ου, 3ου και 4ου έτους μπορούν να δηλώσουν έως 9 μαθήματα.

·       Οι φοιτητές του 5ου έτους μπορούν να δηλώσουν έως 12 μαθήματα.

·       Οι φοιτητές που είναι επί πτυχίω (πέραν του 10ου εξαμήνου) δεν έχουν περιορισμό

Η δήλωση των μαθημάτων είναι προϋπόθεση για να εξεταστούν οι φοιτητές και τονίζουμε ότι οι βαθμοί δεν θα κατοχυρώνονται σε όσους δεν έχουν δηλώσει το μάθημα.

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

1.      Στο νέο ΠΠΣ το μάθημα ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΤΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ (ΦΡ0203) – 6ο εξάμηνο είναι προαπαιτούμενο για τα μαθήματα ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΤΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ Ι και ΙΙ (ΦΡ0204 και ΦΡ0205) (βλ. Οδηγός Σπουδών, σ. 9). Τα μαθήματα αυτά επιπλέον λειτουργούν ως αλυσίδα. Θα πρέπει δηλαδή να έχετε περάσει το ΦΡ0203 για να γραφτείτε στο ΦΡ0204 και αφού περάσετε και αυτό να γραφτείτε στο ΦΡ0205.

2.      Στο νέο ΠΠΣ τα μαθήματα ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ Ι – ΙV λειτουργούν ως αλυσίδα: θα πρέπει να έχει κάποια/ος ολοκληρώσει επιτυχώς το ένα για να προχωρήσει στο επόμενο.

3.      Το μάθημα ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ: TO ΘΕΑΤΡΟ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ (ΦΡ0202)/ 8ο εξάμηνο, εξαιτίας της σταδιακής ολοκλήρωσης του παλιού ΠΠΣ, διδάσκεται για τελευταία φορά στο εαρινό εξάμηνο 2021-2022. Ως εκ τούτου είναι απαραίτητο να το δηλώσετε φέτος.

4.      Το μάθημα ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ: ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ (ΦΡ0201)/8ο εξάμηνο επαναλήφθηκε φέτος προκειμένου να συμπληρωθούν τα μαθήματα για τους φοιτητές και φοιτήτριες του παλιού ΠΠΣ. Το μάθημα στο νέο ΠΠΣ έχει καταργηθεί, γι’ αυτό και θα μπορεί να δηλωθεί για τελευταία φορά φέτος.

5.      Για τη μετάβαση από το παλιό στο νέο ΠΠΣ που ολοκληρώνεται φέτος, δείτε προσεκτικά και τις σχετικές πληροφορίες στο σάιτ: https://www.thea.auth.gr/undergraduate-studies/metavasi-neo-pps/

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση παρακαλώ να επικοινωνείτε με τη Γραμματεία μέσω μέιλ.