ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΜΝΗΜΗ: 80 χρόνια από τον εκτοπισμό των Θεσσαλονικιών Εβραίων

Σχεδιασμός και συντονισμός υλοποίησης του προγράμματος: Τατιάνα Λιάνη
Υπεύθυνη έργου: Ιουλία Πιπινιά

Με αφορμή τα 80 χρόνια από τον εκτοπισμό του εβραϊκού πληθυσμού της Θεσσαλονίκης, το Τμήμα Θεάτρου Α.Π.Θ. οργάνωσε τον Μάιο και τον Ιούνιο 2023 μια σειρά από επιστημονικές και καλλιτεχνικές δράσεις, ανοιχτές στο κοινό της πόλης, με στόχο να ανασύρει από τη μνήμη όχι μόνο τη μαύρη σελίδα αυτής της επετείου, αλλά και τις πολλές φωτεινές σελίδες εκατοντάδων χρόνων εβραϊκής παρουσίας και δράσης στην πόλη.

Στις εκδηλώσεις περιλαμβάνονταν μια ημερίδα για την «Εικόνα του Εβραίου στο θέατρο» με τη συμμετοχή σημαντικών μελετητών και θεατρικών συγγραφέων, πέντε παραστάσεις σκηνοθετημένες από καθηγητές/ριες του Τμήματος Θεάτρου σε μνημονικούς τόπους της πόλης και τρία ερευνητικά ηχητικά ντοκιμαντέρ (podcasts) του Άρη Δημοκίδη στη LIFO, με θέμα την ιστορία των Εβραίων της Ελλάδας. Παράλληλα τον Μάιο και τον Ιούνιο προσφέρθηκαν δωρεάν στο κοινό της πόλης δώδεκα «εβραϊκοί περίπατοι» από τους καθηγητές του Α.Π.Θ. Γιώργο Αντωνίου, Δημήτρη Γουλή και Τατιάνα Λιάνη και την Thessaloniki Walking Tours.

Οι δράσεις πραγματοποιήθηκαν με την ευγενική οικονομική στήριξη του Ελληνογερμανικού Ταμείου για το Μέλλον και την διοικητική αρωγή της Επιτροπής Ερευνών του Α.Π.Θ