Τσουλάκια: η βραβευμένη συνεργασία φοιτητών/φοιτητριών των Τμημάτων Κινηματογράφου και Θεάτρου της Σχολής Καλών Τεχνών Α.Π.Θ.

Η ταινία μικρού μήκους Τσουλάκια διακρίθηκε στο νεοσύστατο Εθνικό Σπουδαστικό Πρόγραμμα του Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας 2022.
Η ταινία ήταν πτυχιακή εργασία στο Τμήμα Κινηματογράφου (υπό την επίβλεψη του Περικλή Χούρσογλου) και για την υλοποίησή της συνεργάστηκαν φοιτητές/τριες των δύο Τμημάτων της Σχολής Καλών Τεχνών. Συμμετείχε και ο απόφοιτος του Τμήματος Θεάτρου Νικόλας Νικητάκης.

Συγκεκριμένα η ταινία απέσπασε τα εξής βραβεία:
·      Βραβείο Ελληνικής Σπουδαστικής Ταινίας «Φρίντα Λιάππα»: Δέσποινα Μαυρίδου(Τμήμα Κινηματογράφου)
·      Βραβείο Σκηνογραφίας: Εύα Κουρελιά και Ελένη Σάμπρη (Τμήμα Θεάτρου)
·      Βραβείο Ερμηνείας: Ελίνα Τσιορμπατζή και Ελένη Γεωργάκη (Τμήμα Θεάτρου)
Σύνοψη:
Δύο αδελφές η Μάτι και η Θεμούλα θέλουν απεγνωσμένα να βρουν λεφτά μέχρι το τέλος μιας νύχτας. Οι δρόμοι τους χωρίζουν για μια στιγμή -με την μια να επιστρέφει στο παρελθόν και την άλλη να προσπαθεί να βρει τη λύση-και ξαναενώνονται, με το τέλος να τις βρίσκει χαμένες αλλά ακόμη μαζί.
Συντελεστές:
Σκηνοθεσία: Δέσποινα Μαυρίδου | Σενάριο: Καλλιόπη Αραμπατζή | Παραγωγή: Ντιάνα Κοκοζίδου | Παίζουν: Ελένη Γεωργάκη, Ελίνα Τσιορμπατζή, Νικόλας Νικητάκης, Άγγελος Κουρέπης | Μοντάζ: Φώτης Κοροσιάδης | Διευθυντής Φωτογραφίας: Άγγελος Χαραλάμπους | Μουσική: Ευαγγελία Μαυρίδου | Σκηνικά και Κοστούμια: Εύα Κουρελιά και Ελένη Σαμπρή | Color Correction: Δημήτρης Μανουσιάκης | DCP Frenel Post Lab