Ανακοίνωση για την απώλεια του ηθοποιού και σκηνοθέτη Φούλη Μπουντούρογλου

03 / 01 / 2022

Το Τμήμα Θεάτρου του ΑΠΘ εκφράζει τη βαθιά του θλίψη για την απώλεια του Φούλη Μπουντούρογλου, ξεχωριστού ηθοποιού και σκηνοθέτη της Θεσσαλονίκης, που συνέβαλε στη διαμόρφωση του θεατρικού προσώπου της πόλης ήδη από τα χρόνια της μεταπολίτευσης (Θεατρικό Εργαστήρι, Καφε-Θέατρο Καλαμαριάς, Θεατρική Διαδρομή), ενώ στη συνέχεια υπήρξε βασικό στέλεχος του ΚΘΒΕ. Ο Φούλης Μπουντούρογλου, που συνεργάστηκε με το Τμήμα Θεάτρου παραδίδοντας μαθήματα Υποκριτικής, ήταν σημαντικός ηθοποιός, που ξεχώριζε για το προσωπικό υποκριτικό του ύφος, το ήθος του και τη γλυκύτητα του χαρακτήρα του. Θα τον θυμόμαστε πάντα.