A-TO-RO-QO: μια ασύλληπτη εικόνα ελευθερίας

Διπλωματική Σκηνοθεσίας του Σωτήρη Ρουμελιώτη

Επόπτης: Βίκτωρ Αρδίττης

• Κείμενο: η ομάδα
    Σκηνοθεσία/Δραματουργία: Σωτήρης Ρουμελιώτης
    Διαμόρφωση σκηνικού χώρου/ Κοστούμια/ Γραφιστική επιμέλεια: Χριστίνα Ελευθεριάδου
    Φωτισμοί: Χριστίνα Ελευθεριάδου & Σωτήρης Ρουμελιώτης
    Πρωτότυπη μουσική/Ζωντανό ηχητικό περιβάλλον: Γιώργος Χρυσικός
    Επί σκηνής: Κική Καραϊσκου
    Πάνος Κεφαλούρος
    Ανδρομάχη Μπάρδη
    Γιώργος-Ζήσης Μπιλιώνης
    Trailer/video/φωτογραφίες παράστασης: Μαριάννα Τρούμπη/Γιώργος Παπαδόπουλος/ @TrueBee

• *άνθρωπος: μυκηναϊκή γραφή_ Γραμμική Β’_ συλλαβές: Α-ΤΟ-RO-QO

Μια σκηνική διαπραγμάτευση έμφυλων ζητημάτων δια μέσου της επιστημονικής φαντασίας. Μια προσπάθεια δημιουργίας ενός “νέου” ανθρώπινου όντος “πέραν των φύλων”. “Ένα atoroqo σώμα δεν θα είναι ευλαβές. Δεν θα έχει γεννηθεί στον κήπο της Εδέμ. Και έτσι, δεν θα αποζητά μια μοναδική ταυτότητα”.

“Χρειαζόμαστε ανάπλαση, όχι αναγέννηση. Kαι οι πιθανότητες για την ανάπλασή μας περιλαμβάνουν το ουτοπικό όνειρο ενός τερατώδους κόσμου χωρίς φύλο, ίσως ενός κόσμου χωρίς γένεση, ίσως ακόμα ενός κόσμου χωρίς τέλος.
    Αυτό σημαίνει ταυτόχρονα την κατασκευή και την καταστροφή μηχανών, ταυτοτήτων, κατηγοριών, σχέσεων, διαστημικών ιστοριών”
    – A Cyborg Manifesto, Donna J. Haraway

Να είστε καλά και ελπίζω να τα πούμε σύντομα από κοντά,

Σωτήρης Ρουμελιώτης