ΥΛΗ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ “ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΙΔΟΚΤΗΣΙΑΣ”

14 / 01 / 2020

ΥΛΗ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

Το έργο: Η έννοια του έργου, βασικά χαρακτηριστικά, παράγωγα έργα (διασκευές, προσαρμογές, κ.ά.), ειδικές κατηγορίες,  κλπ.

Ο δημιουργός: Η αρχή του δημιουργού, μισθωτός δημιουργός, πλειονότητα δημιουργών, τεκμήρια δημιουργού, κλπ.

Δικαίωμα πνευματικής Ιδιοκτησίας: Νομική φύση, διάρκεια, χαρακτηριστικά, κληρονομική διαδοχή

Ηθικό δικαίωμα: Η σχέση του με το δικαίωμα της προσωπικότητας, τα  ειδικότερα ηθικά δικαιώματα (δικαίωμα δημοσίευσης, δικαίωμα πατρότητας, δικαίωμα ακεραιότητας, κ.ά.)

Περιουσιακό δικαίωμα: Τα ειδικότερα περιουσιακά δικαιώματα (δικαίωμα εγγραφής και αναπαραγωγής, δικαίωμα μετάφρασης, δικαίωμα διανομής, δικαίωμα παρουσίασης στο κοινό, κ.ά.)

Οικονομική εκμετάλλευση/διαχείριση του πνευματικού έργου: η μεταβίβαση του περιουσιακού δικαιώματος, οι συμβάσεις οικονομικής εκμετάλλευσης (συμβάσεις και άδειες εκμετάλλευσης), αρχές οικονομικής εκμετάλλευσης των έργων, η θεωρία του σκοπού της μεταβίβασης, η μεταβίβαση υλικού φορέα, κλπ.

Συλλογική διαχείριση και προστασία των πνευματικών έργων (Οργανισμοί Συλλογικής Διαχείρισης/ΟΣΔ)

Περιορισμοί του περιουσιακού δικαιώματος: Ιδιωτική αναπαραγωγή, παράθεση αποσπασμάτων, περιορισμοί για λόγους ενημέρωσης, διδασκαλίας, εκπαίδευσης,  ελεύθερη χρήση έργων από μουσεία, κ.ά.)

Αστική προστασία δικαιούχο: άρση και παράλειψη της προσβολής, αξίωση αποζημίωσης.

Διδάσκουσες: Ανθούλα Παπαδοπούλου, Αν Καθηγήτρια Νομικής ΑΠΘ

Άννα Δεσποτίδου, Επικ. Καθηγήτρια Νομικής ΑΠΘ