Το Τμήμα Θεάτρου συμμετείχε στη διοργάνωση BIGDAY GOLDONI του ΚΘΒΕ (31/3/2019) με μια εικαστική εγκατάσταση, που είχε βασικό υλικό το χαρτί.

Τα εκθέματα ήταν προϊόν του μαθήματος «Φροντιστηριακά αντικείμενα» με διδάσκουσα την Ολυμπία Σιδερίδου.

Στο πλαίσιο του μαθήματος, μελετήθηκε η φόρμα του κοστουμιού της εποχής του Γκολντόνι μέσα από γκραβούρες της εποχής, και κατασκευάστηκαν μικρογραφίες κοστουμιών, πατρόν και δύο κοστούμια σε φυσικό μέγεθος, ένα γυναικείο και ένα ανδρικό.

Βασική ιδέα υπήρξε η διερεύνηση των δυνατοτήτων του συγκεκριμένου υλικού και η χρήση των διαφορετικών μορφών και υφών του, με μη αναμενόμενο τρόπο.

Συμμετείχαν οι φοιτητές/τριες του Τμήματος Θεάτρου: Ζωή Βεζύρη, Αηδόνα Δαρβούδη, Δανιήλ Διμηνίδης, Εύα Κουρελιά,  Ηλέκτρα Παπαδοπούλου, Ελένη Σάμπρη, Αλίκη Σπανουδάκη, Ολυμπία Χαραλαμπίδου. Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus οι φοιτητές/τριες: Ilaria Benenati, Anil Can Beydilli, Eva Kirsch, Arianna Pischedda.

Δείτε περισσότερα για το  BIGDAY GOLDONI εδώ: https://www.ntng.gr/default.aspx?lang=el-GR&page=16&newsid=3032