Στη διοργάνωση του 2017, το Τμήμα Θεάτρου συμμετείχε με την παράσταση To Da or Not to Da: ένα ντανταϊστικό soirée. Η παράσταση προέκυψε από τη συνεργασία του μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών (2016-2018, κατεύθυνση σκηνογραφία-ενδυματολογία) με προπτυχιακούς φοιτητές/φοιτήτριες της υποκριτικής, με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων από τη γέννηση του Νταντά, του κινήματος της ιστορικής πρωτοπορίας.

Βασισμένη στις σκηνικές πρακτικές των Nτανταϊστών, η παράσταση συνενώνει κείμενα της ιστορικής πρωτοπορίας, σύγχρονες ανακατασκευές ντανταϊστικών κοστουμιών και αντικειμένων και αναφορές στη μοντέρνα μαζική κουλτούρα. Ηχοποιήματα, μανιφέστα, τραγούδια, κίνηση και αποσπάσματα από σύντομα έργα σε διάφορες γλώσσες (μεταξύ άλλων των Hugo Ball, Emmy Hennings, Tristan Tzara και Kurt Schwitters) χρησιμοποιούνται ως υλικό για την κατασκευή μιας παραγωγής που ακολουθεί τα χνάρια του Νταντά αλλά δοκιμάζει, με όπλα το γέλιο, την παρωδία και την υπονόμευση, να συζητήσει την κρίση ταυτότητας, την οικονομική αβεβαιότητα, και τις πολιτικές προκλήσεις των τελευταίων δέκα χρόνων.

• Μεταπτυχιακές φοιτήτριες της σκηνογραφίας: Χαρά Αργυρούδη, Κατερίνα Βαφειάδη, Δήμητρα Γιοβάνη, Ελίνα Ευταξία, Ματίνα Ευθυμιάδου, Χριστίνα Κουβουκλιώτη, Πένη Ντάνη, Αναστασία Παπαϊωάννου, Ηρώ Παπακώστα

Προπτυχιακοί/ές φοιτητές/τριες της υποκριτικής: Ιωάννα Κανελλοπούλου, Δημήτρης Καπετάνιος, Δημήτρης Λώλης, Ελένη Μαβίδου.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Λίλα Καρακώστα (σκηνογραφία), Δαμιανός Κωνσταντινίδης (σκηνοθεσία), Ιουλία Πιπινιά (δραματουργία), Στέργιος Πρώιος (τεχνική διεύθυνση), Ολυμπία Σιδερίδου (μάσκες).

Γραφιστικός σχεδιασμός προγράμματος: Μαριέττα Πανίδου

Ξεφυλλίστε το πρόγραμμα της παράστασης: