Διπλωματική εργασία στη σκηνοθεσία του Χρήστου Τζιούκαλια

Χειρισμός κονσόλας ήχου: Χρήστος Καλογριδάκης
    Κατασκευή εγκατάστασης: Αλέξανδρος Σαββίδης
    Φωτογραφίες: Λίλα Καρακώστα

• Η Sarah Kane με κέρδισε, όχι για την σκηνική της τόλμη, αλλά για την απερίφραστη αλήθεια της. Σου πετάει με δύναμη στα μούτρα, όλη τη φρικαλεότητα του κόσμου και σε ρωτά με απελπισία “που χωράει ή αγάπη;”. Αυτό βρίσκεται στον πυρήνα του Καθαροί, πια, αυτό διαπερνά ολόκληρο το συγγραφικό της έργο. Η λαχτάρα για τον άλλον, η έλλειψη του άλλου, το ευαίσθητο υποκείμενο εγκλεισμένο σ’ έναν κόσμο που δεν αναγνωρίζει ευαισθησίες. Μέσα στην απόλυτη φρίκη το μόνο που μπορεί να μας κρατήσει στην ζωή, να θρέψει την πίστη και την ελπίδα μας, είναι η αγάπη.

Χρήστος Τζιούκαλιας