Στη διάρκεια του ακ. έτους 2012-13 και 2013-14, το Τμήμα Θεάτρου, σε συνεργασία με τον Δήμο Θεσσαλονίκης, οργάνωσε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα Φωνές της πόλης. Ιστορικές διαδρομές με θεατρικά δρώμενα το οποίο απευθυνόταν σε μαθητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Το πρόγραμμα απέβλεπε, στο πλαίσιο του εορτασμού 100 χρόνων από την απελευθέρωση της πόλης μας, σε μια εκπαιδευτική δράση που θα έδινε την ευκαιρία στους μαθητές να προσεγγίσουν βιωματικά την ιστορία της Θεσσαλονίκης, να διερευνήσουν τις έννοιες της πόλης και του ενεργού πολίτη, να ενδιαφερθούν για τα κοινά, να εμπνευστούν, να δημιουργήσουν, να αγαπήσουν την πόλη. Οι διδάσκουσες Άβρα Αυδή και Μελίνα Χατζηγεωργίου βραβεύτηκαν για τις Φωνές της πόλης με το Βραβείο Αριστείας (κατηγορία: «Σύνδεση με την κοινωνία») του ΑΠΘ.

Πρόκειται για έναν περίπατο με θεατρικά δρώμενα που έγιναν από φοιτητές και αποφοίτους του Τμήματος. Ο περίπατος διέτρεχε το ιστορικό κέντρο της Θεσσαλονίκης με στάσεις σε επιλεγμένα μέρη, ώστε οι μαθητές να έρθουν σε επαφή με σημαντικές στιγμές της ιστορίας και της πνευματικής κληρονομιάς της Θεσσαλονίκης, να συνδέσουν το παρελθόν με το παρόν και να οραματιστούν το μέλλον της πόλης. Ο περίπατος βασίστηκε στη θεωρία και την πρακτική της περιπατητικής παράστασης (walking performance) και προσέφερε τη δυνατότητα να βιωθεί και να διερευνηθεί το νόημα της πόλης. Κάθε περίπατος είχε διάρκεια περίπου τρεις ώρες, με την εξής διαδρομή σε γενικές γραμμές: Άγιος Δημήτριος, Πλατεία Δικαστηρίων, Πειραματικό Σχολείο Α.Π.Θ., Αχειροποίητος, Μπέη Χαμάμ. Με το πέρας του περιπάτου, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με τον καλεσμένο της ημέρας, που ήταν κάθε φορά ένα πρόσωπο με δράση στην πολιτιστική ζωή της Θεσσαλονίκης. Οι μαθητικές ομάδες που συμμετείχαν στο πρόγραμμα, προκειμένου να αξιοποιήσουν περαιτέρω την εμπειρία τους από τον περίπατο, κλήθηκαν να δημιουργήσουν ένα έργο, π.χ. μια ερευνητική εργασία, ένα έργο λογοτεχνικό, εικαστικό, μουσικό, θεατρικό, κ.ά. και να το παρουσιάσουν σε ειδική εκδήλωση οργάνωσε ο Δήμος την άνοιξη του 2013. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος, λειτουργούσε το blog Φωνές της πόλης [https://fwnes.tumblr.comμέσου του οποίου όλες οι ενδιαφερόμενες ομάδες μπορούσαν να παρακολουθούν την εξέλιξη του προγράμματος και να αντλούν πληροφορίες και ερεθίσματα. Το blog φιλοξένησε ποικίλο υλικό σχετικό με τη Θεσσαλονίκη, το οποίο προσέφεραν τόσο οι καλεσμένοι του προγράμματος όσο και οι συμμετέχουσες μαθητικές ομάδες.

• Σχεδιασμός, οργάνωση και συντονισμός
    Άβρα Αυδή, Μελίνα Χατζηγεωργίου

Εμψυχωτές
    Αλίκη Ατσαλάκη, Κατερίνα Βαλάνη, Πέλα Καλαϊτζίδου, Ειρήνη Κυριακού, Πέτρος Παπαζήσης, Αναστασία Σιωπίδου, Γιώργος Σοφικίτης, Γεωργία Χουχούμη