«Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά»

Μια παράσταση βασισμένη πάνω στη Μαρία Νεφέλη του Οδυσσέα Ελύτη. Μια πολυφωνική προσέγγιση του ποιητικού αυτού κειμένου, στο οποίο διαλέγεται ο ώριμος ποιητής με την αντισυμβατική νέα κοπέλα, τη Μαρία Νεφέλη.

Η παράσταση ήταν ένα θεατρικό-μουσικό αναλόγιο και για την πραγματοποίηση της συνεργάστηκαν το Τμήμα Θεάτρου και η Πειραματική Σκηνή της «Τέχνης». Η πρεμιέρα της, στο πλαίσιο των 46ων Δημητρίων, δόθηκε στις 15 Οκτωβρίου 2011 στο Δημαρχιακό Μέγαρο Θεσσαλονίκης. Η παράσταση παίχτηκε επίσης στην Αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ, στο θέατρο «Αμαλία» και στο Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης.

• ΠΗΡΑΝ ΜΕΡΟΣ:
    Έφη Σταμούλη: Μαρία Νεφέλη
    Δημήτρης Ναζίρης: Ποιητής
    Κώστας Βόμβολος: Μουσικός
    Και οι φοιτητές και φοιτήτριες του Τμήματος: Αντωνία Βισβίκη, Έλσα Καρακασίδου, Νάγια Καρακώστα, Θανάσης Κριτσάκης, Νικόλας Νικητάκης, Ματίνα Παγουλάτου, Δέσποινα Παπαδοπούλου, Νίκος Ράμμος, Κώστας Ραμπαβίλας, Βάσω Τσαβδαρίδου, Χρυσούλα Φλαμπούτογλου, Δημήτρης Φουρλής, Δήμητρα Χαϊνά.

Μουσική σύνθεση: Κώστας Βόμβολος
    Κίνηση: Στέλλα Μιχαηλίδου