WOYZECK, μια μουσική παράσταση δρόμου

Μια παράσταση βασισμένη στη μουσική του Tom Waits για την ομώνυμη παράσταση του Robert Wilson το 2002 (εμπνευσμένη από το θεατρικό έργο Woyzeck του Georg Bϋchner). Με την παράσταση αυτή το Τμήμα Θεάτρου συμμετείχε στην παγκόσμια έκθεση σκηνογραφίας Prague Quadrennial.

Το σκηνικό και τα αντικείμενα χρησιμοποιούνταν ως μουσικά όργανα προκειμένου να διαμορφωθεί ένας διαρκώς μετασχηματιζόμενος χώρος, διηγούμενος την ιστορία του Woyzeck.

Οι φοιτητές του Εργαστηρίου Σκηνογραφίας του Τμήματος Θεάτρου, με επικεφαλής τον  Απόστολο Βέττα, συνεργάστηκαν με τους φοιτητές του μαθήματος Εφαρμογές μουσικού θεάτρου, (διδάσκων: Κώστας  Βόμβολος) για τη δημιουργία της παράστασης. Οι φοιτητές του Εργαστηρίου Σκηνογραφίας με υπεύθυνο τον Απόστολο Βέττα στο μάθημα Σκηνογραφικός Σχεδιασμός: Ανάλυση και τη διδάσκουσα Ολυμπία Σιδερίδου στο μάθημα Φροντιστηριακά Αντικείμενα ανέλαβαν τη σκηνογραφική και ενδυματολογική μελέτη και επεξεργασία της παράστασης, καθώς και το σχεδιασμό–κατασκευή των αυτοσχέδιων μουσικών οργάνων.

• Η παράσταση ήταν προϊόν συνεργασίας των φοιτητών και διδασκόντων των παρακάτω μαθημάτων:

Θεατρικό Τραγούδι: διδ. Κώστας Βόμβολος
      Εφαρμογές Μουσικού Θεάτρου: διδ. Κώστας Βόμβολος
      Εργαστήριο Σκηνογραφίας ΙΙ: Σκηνογραφικές Εφαρμογές-Σύνθεση: διδ. Απόστολος Βέττας, Αλεξάνδρα Μπουσουλέγκα, Ράνια Υφαντίδου
      Σκηνογραφικός Σχεδιασμός: Ανάλυση: διδ. Απόστολος Βέττας, Αλεξάνδρα Μπουσουλέγκα, Ράνια Υφαντίδου
      Μάσκες – Κούκλες: διδ. Ολυμπία Σιδερίδου
      Φροντιστηριακά Αντικείμενα: διδ. Ολυμπία Σιδερίδου

Συντελεστές:

Διασκευή – ενορχήστρωση – ελληνική προσαρμογή στίχων: Κώστας Βόμβολος
      Σκηνοθεσία: Κορίνα Βασιλειάδου
      Κινησιολογία: Μαριάνθη Ψωματάκη

Ερμηνεύουν οι φοιτήτριες και οι φοιτητές της κατεύθυνσης της υποκριτικής: Μαριλού Βόμβολου, Χριστίνα Γεωργίου, Πένυ Ελευθεριάδου, Σίσυ Θεοφίλου, Βαλεντίνη Καλπίνη, Δανάη Κλάδη, Δάφνη Κιουρκτσόγλου, Δέσποινα Κολτσιδοπούλου, Μυρσίνη Λινού, Έλενα Μουδίρη-Χασιώτου, Ίρις Μπάμη, Αναστάσης Παπαδόπουλος, Εύη Παπαδοπούλου, Κατερίνα Σισίννι, Αναστασία Σιωπίδου, Παναγιώτης Τόλιας, Μαρίνα Τσελεπή, Νατάσσα Χίντζογλου, Γεωργία Χουχούμη

Σκηνικά – Κοστούμια: Εργαστήριο Σκηνογραφίας Τμήματος Θεάτρου, Α.Π.Θ.
      Συνεργάστηκαν οι φοιτήτριες και οι φοιτητές:
      του Τμήματος Θεάτρου: Χαρά Αργυρούδη, Μάρθα Γωγάκου, Χριστίνα Θαλασσά, Δημήτρης Καρακάσης, Κατερίνα Λιόλιου, Πετρούλα Λιώρα, Αντρέας Λούκα, Φυλλένια Οικονόμου, Δάφνη Παπαδοπούλου, Αναστασία Παπαιωάννου, Όλγα Σφέτσα, Χριστιάνα Κοντοπούλου
      του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τέχνων: Μαρία-Δήμητρα Βέττα, Δάφνη-Κλειώ Παπαδοπούλου

Μουσικοί: Χαρά Αργυρούδη – πιάνο, Μυρσίνη Λινού – τσέλο, Εύη Παπαδοπούλου – φλάουτο, Κωστής Παπάς – ηλεκτρική κιθάρα
      Τεχνική υποστήριξη: Στέργιος Πρώιος, Παρασκευή Ορφανίδου
      Οργάνωση – Συντονισμός: Λίλα Καρακώστα, Αλεξάνδρα Μπουσουλέγκα, Ράνια Υφαντίδου

• Στις 25 Ιουνίου 2011 το Τμήμα Θεάτρου συμμετείχε με την παράσταση Woyzeck, μια μουσική παράσταση δρόμου,  ως την επίσημη ελληνική φοιτητική συμμετοχή, στο Scenofest-Street Stories, στο πλαίσιο της παγκόσμιας έκθεσης σκηνογραφίας Prague Quadrennial 2011. Η ανταπόκριση του κοινού ήταν ενθουσιώδης και οι θεατές ξεπέρασαν σε μεγάλο αριθμό το κοινό οποιασδήποτε άλλης παρουσίασης στο πλαίσιο των Street stories.

Η παράσταση  παρουσιάστηκε επίσης: 12 Μαΐου 2011 στην πλατεία Ναυαρίνου· 15 Μαΐου 2011 στην πλατεία του Χημείου Α.Π.Θ. στο πλαίσιο του «4ου Αριστοτέλειου δρόμου»· 19 Μαΐου 2011 στις Σέρρες στα εγκαίνια της 7ης Διεθνούς Πανεπιστημιάδας Θεάτρου· 4 Ιουνίου 2011 στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο της ημέρας «Το λιμάνι αλλιώς» που οργάνωσε η Parallaxi· 8 Ιουνίου 2011 στο στρατόπεδο Κόδρα· 18 Αυγούστου 2011 στην κατασκήνωση του Α.Π.Θ στο Ποσείδι· 24 Σεπτεμβρίου 2011 στην τελετή λήξης του Φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους της Δράμας· 6 Νοεμβρίου 2011 στην Αποθήκη 8 του Ο.Λ.Θ. στο πλαίσιο της 15ης Μπιενάλε Νέων της Μεσογείου.

Δείτε το playlist με αποσπάσματα της παράστασης στο  youtube: https://www.youtube.com/watch?v=k59D2RZnzvw&list=PL97KeQcD7ommT_DMOfZhle5rWBIL-zJ3P