Οι νέοι συναντούν τον Σαίξπηρ

Ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα πάνω στη θεματική των ανθρώπινων δικαιωμάτων, με βάση έργα του Σαίξπηρ, με τη συνεργασία του Τμήματος Θεάτρου και φορέων της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Πρόκειται για ένα πιλοτικό πρόγραμμα, με ερευνητικό χαρακτήρα, που στήνει γέφυρες ανάμεσα στην Τριτοβάθμια και στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση για την προαγωγή της θεατρικής αγωγής. Το πρόγραμμα έδωσε, φέτος, τη δυνατότητα να συνεργαστούν δημιουργικά τέσσερις ομάδες προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών του Τμήματος Θεάτρου με τέσσερις εκπαιδευτικούς και τις θεατρικές ομάδες του 12ου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης, του 2ου Γυμνασίου Τούμπας, του 4ου Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης και του Μουσικού Γυμνασίου Κατερίνης.

Το πρόγραμμα κινήθηκε πάνω στη θεματική των ανθρώπινων δικαιωμάτων, λαμβάνοντας υπόψη ότι το 2010 είναι αφιερωμένο στην εκπαίδευση για τα ανθρώπινα δικαιώματα. Επιλέχτηκαν τα εξής τρία έργα του Σαίξπηρ που άπτονται της θεματικής: Ρωμαίος και ΙουλιέταΟ έμπορος της Βενετίας και Η στρίγγλα που έγινε αρνάκι. Τα έργα αυτά λειτούργησαν ως ερέθισμα, για να δημιουργήσουν οι μαθητές τις δικές τους ιστορίες, να βιώσουν, υποδυόμενοι ρόλους, ανάλογες σύγχρονες καταστάσεις, και να διερευνήσουν κάποιες πτυχές του θέματος. Στην παιδαγωγική διαδικασία της δημιουργίας αξιοποιήθηκαν τεχνικές και δραστηριότητες του Εκπαιδευτικού Δράματος (Drama in Education) και του Θεάτρου της Επινόησης (Devised Theatre) και προέκυψαν τέσσερα δρώμενα.

• To πρόγραμμα οργανώθηκε από το Τμήμα Θεάτρου, με την εποπτεία του καθηγητή Απόστολου Βέττα, κατά το ακαδημαΐκό έτος 2010-11. Την ευθύνη για τον σχεδιασμό και τον συντονισμό του προγράμματος είχε η Άβρα Αυδή, Υπεύθυνη Πολιτιστικών της Δ/νσης Δ.Ε. Ανατολικής Θεσσαλονίκης. Την ευθύνη του συντονισμού των ομάδων είχαν οι Αύρα Αυδή, Μελίνα Χατζηγεωργίου και Δαβίδ Άντζελ.

Συνεργάστηκαν:

• οι προπτυχιακοί φοιτητές του Τμήματος Θεάτρου: Δανάη Αμανατίδου, Κονδυλία Καρτσιώτη, Δημήτρης Χατζημιχαήλ, Δέσποινα Ιωαννίδου, Αρετή Κονδυλίδου, Γιάννα Νικολοπούλου, Γιώργος Εργάς, Πέλα Καλαϊτζίδου
      • οι μεταπτυχιακοί φοιτητές του Τμήματος Θεάτρου: Ελίζα Μοσχοπούλου, Κορνηλία Βασιλειάδου, Δέσποινα Παυλοπούλου, Κέλλυ Βαρσάκη