Ο Άμλετ του Γιώργου Χειμωνά

Τον Ιούλιο του 2010 το EΘΕΤ σε συνεργασία με το Φεστιβάλ Φιλίππων Καβάλας και τον Θίασο «Κανιγκούντα» παρουσίασαν στο Θέατρο Κάστρου Καβάλας τον Άμλετ του Σαίξπηρ μέσα από τη μεταφραστική γραφή του Γιώργου Χειμωνά. Είναι η πρώτη φορά που προκύπτει μια συνεργασία, και μάλιστα τέτοιας κλίμακας, ανάμεσα σε ένα πανεπιστημιακό τμήμα και σε έναν επαγγελματικό θίασο.

Ο Θοδωρής Γκόνης και ο Γιάννης Λεοντάρης συνυπέγραψαν τη δραματουργική επεξεργασία και τη σκηνοθεσία της παράστασης. Οι φοιτητές του Εργαστηρίου Σκηνογραφίας, με υπεύθυνο τον καθηγητή σκηνογραφίας Απόστολο Βέττα, ανέλαβαν τη σκηνογραφική και ενδυματολογική μελέτη και επεξεργασία της παράστασης.

• Σκηνοθεσία και δραματουργική επεξεργασία: Θοδωρής Γκόνης, Γιάννης Λεοντάρης
    Μουσική: Γιώργος Ανδρέου
    Επεξεργασία Βίντεο: Γιάννης Λεοντάρης
    Σκηνικά – Κοστούμια: Εργαστήριο Σκηνογραφίας Τμήματος Θεάτρου, Α.Π.Θ.
    Ερμήνευσαν: Λυδία Φωτοπούλου, Μαρία Κεχαγιόγλου, Μαρία Μαγκανάρη, Ρεβέκκα Τσιλιγκαρίδου, Ανθή Ευστρατιάδου, Σύρμω Κεκέ, Πέτρος Μάλαμας.

• Στον σχεδιασμό της παράστασης συνεργάστηκαν οι φοιτητές που παρακολούθησαν τα εξής μαθήματα: Εργαστήριο Σκηνογραφίας ΙΙ: Σκηνογραφικές Εφαρμογές: Σύνθεση. Διδασκαλία: Απόστολος Βέττας, Αλεξάνδρα Μπουσουλέγκα, Ράνια Υφαντίδου· Σκηνογραφία, Τμήμα Αρχιτεκτονικής, Α.Π.Θ.. Διδασκαλία: Απόστολος Βέττας· Κούκλες και Μάσκες. Διδασκαλία: Τίνα Παραλή.

Συνεργάστηκαν οι φοιτητές:

• του Τμήματος Θεάτρου: Ελένη Θωμαΐδου Δημήτρης Καρακάσης, Χριστιάνα Κοντοπούλου, Μυρτώ Κοσμοπούλου, Νικολέττα Κουρτάκη, Ναταλία Λαγγίδου, Τριανταφυλλένια Οικονόμου, Άννα Πεταλίδου, Φρανσουάζ Σμέλτς, Αθανασία Τσουκαλά, Έλλη Τελεβάντου
    • του Εικαστικού Τμήματος: Μαρία – Δήμητρα Βέττα, Βάντα Μαυροειδή, Δάφνη-Κλειώ Παπαδοπούλου
    • του Τμήματος Αρχιτεκτονικής: Γεωργία Βλάσση, Ελευθερία Γαβριηλίδου, Μαριάννα Γρηγοροπούλου, Μαρία Γολσουζίδου, Ειρήνη Δήμου, Θεοχάρης Θεοδουλίδης, Ευθυμία Κοντοπούλου,Ηρώ Κοντσιούμπα, Μιχαέλα Κρέτση, Μαρία Κύρου, Βασίλης Παπαλεξόπουλος, Ευαγγελία Παπαστάμου, Σοφία Συμεωνίδου