«Χρειαζόμαστε πολύ χρόνο για να γίνουμε νέοι»: Λόγια του Picasso / λόγια για τον Picasso

Ένα θεατρικό αναλόγιο αφιερωμένο στον Πάμπλο Πικάσο, στο Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών, με τη συνεργασία του Τμήματος Γαλλικής Φιλολογίας του ΑΠΘ και του Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης.

Τη Δευτέρα 7 Απριλίου 2008, στο πλαίσιο της έκθεσης «Suite 347» που διοργάνωσε το Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών του ΑΠΘ, το Τμήμα Θεάτρου, σε συνεργασία με το Τμήμα Γαλλικής Φιλολογίας και το Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης, παρουσίασε ένα αναλόγιο αφιερωμένο στον Pablo Picasso, με επιμέλεια του Νικηφόρου Παπανδρέου.

• Το πρόγραμμα του αναλογίου είχε ως εξής:

ΜΕΡΟΣ Α

Ποιήματα για τον Picasso: Apollinaire, Eluard, Prevert, Ελύτης, Ρίτσος, Εγγονόπουλος
    Σκέψεις του Picasso για την τέχνη
    Brassai: Δυο συναντήσεις με τον Picasso

Διαβάζουν:Έφη Βαφειάδη, Ανδρέας Δημητριάδης, Δημήτρης Ναζίρης, Έφη Σταμούλη, Αθανασία Τσατσάκου.

ΜΕΡΟΣ Β

Pablo Picasso, Τα τέσσερα κοριτσάκια (αποσπάσματα)

Μετάφραση: Ανδρέας Εμπειρίκος

Διαβάζουν: Στέλλα Βογιατζάκη, Μαρία Γρίβα, Ελένη Ευθυμίου, Βαλεντίνη Καλπίνη, Κατερίνα Καραγεωργίου, Δάφνη Κιουρκτσόγλου, Μυρσίνη Λινού, Έλενα Μουδίρη-Χασιώτου, Ίρις Μπάμη, Κατερίνα Σισίννι, Νατάσα Χίντζογλου, φοιτήτριες του Τμήματος Θεάτρου.

Επιμέλεια: Έφη Σταμούλη
    Μουσικές παρεμβάσεις: Κώστας Βόμβολος
    Μεταφράσεις ποιημάτων: Μαρία Λιτσαρδάκη
    Μεταφράσεις συνεντεύξεων: Ευτυχία Κυρμανίδου