Από το κείμενο στην εικόνα και τον χώρο: 10 χρόνια Τμήμα Θεάτρου

Το 2002, με την ευκαιρία της συμπλήρωσης δέκα χρόνων λειτουργίας του, το Τμήμα Θεάτρου, διοργάνωσε έκθεση σκηνογραφίας των φοιτητών του σε συνεργασία με το Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών του Α.Π.Θ. Η έκθεση ήταν μία περιήγηση στη διαδρομή του σκηνογραφικού εγχειρήματος.

Το κείμενο είναι πάντα η αφορμή – είτε πρόκειται για θεατρικό είτε για λογοτεχνικό έργο. Πώς όμως περνάμε από το κείμενο στην εικόνα; και πώς ύστερα από την εικόνα στον χώρο;

Σχεδιασμός έκθεσης: Απόστολος Βέττας, Λίλα Καρακώστα
Οργάνωση έκθεσης: Αλεξάνδρα Μπουσουλέγκα, Στέργιος Πρώιος, Ράνια Υφαντίδου, Ανθή Χρυσοπούλου
Φωτισμοί: Χρήστος Γιαλαβούζης, Στράτος Κουτράκης, Γιώργος Ματουσίδης.

Η έκθεση πλαισιώθηκε από σειρά εκδηλώσεων (διαλέξεις και θεατρικά δρώμενα) με θέμα το θέατρο και την εικόνα του:

• «Ο κονστρουκτιβισμός στο επαναστατικό θέατρο της Ρωσίας. Δύο παραστάσεις του Μeyerhold: Ο μεγαλοπρεπής κερατάς και Το χαμάμ» (Μαρία Καραδελόγλου)

«Λειτουργικότητα και συμβολισμός στην υπόδηση» (Χρύσα Μάντακα)

«Το καπέλο μέσα στους αιώνες: λειτουργικότητα, σημειωτική, αισθητική, κατασκευή» (Χριστίνα Σαλταπίδα)

«Το παραδοσιακό Ινδικό θέατρο» (Ελένη Δάγκα)

«Η διαδρομή της μάσκας » (Δώρα Μαστροδήμου, Ράνια Υφαντίδου)

«Η θεατρική αφίσα στη Θεσσαλονίκη» (Αλεξάνδρα Μπουσουλέγκα, Χριστίνα Χατζηβασιλείου)

• Πειραματικό μοντέλο για την κοσμογονία (Αλεξάνδρα Μπουσουλέγκα, Χριστίνα Πουλοπούλου, Ράνια Υφαντίδου, Χριστίνα Χατζηβασιλείου)

Τρία μονόπρακτα του F. G. Lorca: Η παρθένα, ο ναύτης και ο σπουδαστής, Η χίμαιρα, Ο περίπατος του Μπάστερ Κήτον (σκηνοθεσία: Μάριος Σωτηρόπουλος)

Εραστές δολοφονημένοι από μία πέρδικα (επιμέλεια-σύνθεση:Πέτρος Ζηβανός)

Δύο παραδοσιακοί ινδονησιακοί χοροί (χορός:Μαρίνα Γκούμλα, Μαρία Τσιτρούδη)