Εκπαιδευτική εκδρομή στα αρχαία θέατρα

Ξεχωριστή θέση στη ζωή του τμήματος κατέχει η εκπαιδευτική εκδρομή στα αρχαία θέατρα, που οργανώνεται κάθε δύο χρόνια, κοντά στις διακοπές του Πάσχα, στο πλαίσιο των μαθημάτων κορμού για το Θέατρο της αρχαιότητας. Στην εκδρομή συμμετέχουν  φοιτήτριες και φοιτητές του πρώτου και δεύτερου έτους.

Στις έξι μέρες που διαρκεί, η εκδρομή ταξιδεύει το ασκέρι διδασκόντων και διδασκομένων στη Λάρισα, τους Δελφούς, το Αμφιάρειο, τον Θορικό, την Αθήνα, το Άργος, την Επίδαυρο, τη Μεσσήνη, την Ολυμπία, την Ήλιδα, την Πλευρώνα, τους Οινιάδες, τη Νικόπολη και τη Δωδώνη.

Τα θέατρα της εκδρομής

Στιγμιότυπα (αρχαιογνωστικών και άλλων κατανύξεων…)

Το trailer της εκδρομής δια χειρός Αντώνη Γλυτζουρή:

Και, βεβαίως, ναι, παίξαμε στην Επίδαυρο: η Έλενα Μουδίρη-Χασιώτη και η Κατερίνα Σισίννι τραγουδούν το Αστέρι του Βοριά –

τώρα και στο youtube: