Εργαστήριο Κοινωνικού Θεάτρου (ΕΚΘ)

Μετά την περσινή επιτυχημένη ολοκλήρωση του προγράμματος θεατροπαιδαγωγικών συναντήσεων του Εργαστηρίου Κοινωνικού Θεάτρου (ΕΚΘ), το Τμήμα Θεάτρου ανακοινώνει και φέτος τη λειτουργία του κατά τη διάρκεια του εαρινού εξαμήνου (Μάρτιος-Απρίλιος-Μάιος 2019).

Το ΕΚΘ είναι ανοιχτό στο κοινό της πόλης και απευθύνεται σε παιδιά ηλικίας 6-9 και 10-13 ετών. Προτεραιότητα έχουν τα παιδιά από οικογένειες που ανήκουν σε ευάλωτες κοινωνικές ομάδες. Το Εργαστήριο διαμορφώνει δύο ομάδες παιδιών, ανάλογα με την ηλικία τους, και προσφέρει 7 συναντήσεις σε κάθε ομάδα, οι οποίες διαρκούν 2 ώρες η κάθε μία. Η παρακολούθηση του ΕΚΘ είναι δωρεάν. Οι μαθητές/ριες που συμμετέχουν δεν μπορούν να ξεπερνούν τους 20 ανά ομάδα.

Οι συναντήσεις σχεδιάζονται και εμψυχώνονται από φοιτητές του Τμήματος Θεάτρου στο πλαίσιο του μαθήματος «Το θέατρο στο σχολείο», τη γενική εποπτεία του οποίου έχει η θεατροπαιδαγωγός δρ. Μάρθα Κατσαρίδου.

Συνδυάζοντας την Αισθητική και την Παιδαγωγική μέσα από πρακτικές Εφαρμοσμένου Θεάτρου, το ΕΚΘ επιδιώκει να δημιουργήσει ένα χώρο διαλόγου και επικοινωνίας με βάση την εμπειρία, την αλληλεπίδραση και την αξιοποίηση της τέχνης του θεάτρου. Ταυτόχρονα επιδιώκει να προωθήσει τη συμμετοχή, τη συνεργασία και την ενδυνάμωση των μελών του μέσα από τη διερεύνηση σημαντικών κοινωνικών θεμάτων, που οι νεαροί συμμετέχοντες αντιμετωπίζουν καθημερινά στην πραγματικότητά τους. Γιατί «όλοι πρέπει να κάνουμε θέατρο, για να ανακαλύψουμε ποιοι είμαστε και να βρούμε ποιοι μπορούμε να γίνουμε» (Augusto Boal)

Η εφαρμογή του προγράμματος θεατροπαιδαγωγικών συναντήσεων του ΕΚΘ θα γίνει το διάστημα Μάρτιος-Απρίλιος-Μάιος 2019.

Οι συναντήσεις θα γίνονται κάθε Δευτέρα 5-7 μμ. για την ομάδα των παιδιών 10-13 ετών και κάθε Παρασκευή 5-7 μμ. για την ομάδα 6-9 ετών. Έναρξη μαθημάτων Δευτέρα 4/3 και Παρασκευή 8/3 αντίστοιχα.

Το ΕΚΘ λειτουργεί στις εγκαταστάσεις του Τμήματος Θεάτρου στο κέντρο της πόλης (Εξαδακτύλου 8 με Μακρυγιάννη 20). Δείτε τον χάρτη εδώ.

Οι αιτήσεις συμμετοχής πρέπει να κατατεθούν από τον γονέα/κηδεμόνα του παιδιού στη Γραμματεία του Τμήματος Θεάτρου (Εγνατία 122, 1ος όροφος), είτε αυτοπροσώπως είτε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στο info@thea.auth.gr (κατεβάστε εδώ το σχετικό έντυπο).

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 14 Ιανουαρίου έως 15 Φεβρουαρίου 2019.

Περισσότερες πληροφορίες στο τηλέφωνο 2310992125, Δευτέρα-Παρασκευή 10πμ-2μμ.