Η τεχνολογία της θεατρικής σκηνής

Το έργο χρηματοδοτήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος «ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ: ενίσχυση των ερευνητικών ομάδων στα πανεπιστήμια» 2004-07 (Κωδικός υποέργου: 80013).

Επιστημ. υπεύθυνος: Απόστολος Φωκίων Βέττας

Η γνωστική περιοχή της έρευνας αφορά στην τεχνολογία της θεατρικής σκηνής (σταθερός και κινητός εξοπλισμός σκηνής), καθώς και στην τεχνολογία των σκηνογραφικών κατασκευών, έτσι όπως αυτές εξελίχθηκαν από την Αναγέννηση μέχρι σήμερα. Η έρευνα εστιάζει:

• Στην καταγραφή και ταξινόμηση των μηχανισμών που απαρτίζουν τον σκηνικό εξοπλισμό της σκηνής.
  • Στη μελέτη και τη σχεδιαστική αναπαράσταση των σημαντικότερων από αυτούς τους μηχανισμούς.
  • Στην καταγραφή και παρουσίαση των τεχνικών που εφαρμόζονται στις σκηνογραφικές κατασκευές.

Οι μελέτες, οι σχεδιαστικές αναπαραστάσεις και οι μακέτες των θεατρικών μηχανισμών που παράχθηκαν στην πορεία της έρευνας συγκρότησαν έναν πρώτο πυρήνα για τη δημιουργία μιας μόνιμης εκπαιδευτικής έκθεσης προπλασμάτων θεατρικών χώρων, που φιλοξενείται στην αίθουσα σκηνογραφίας του τετάρτου ορόφου στο κτίριο Εξαδακτύλου.

• Απόστολος Φωκίων Βέττας, καθηγητής Σκηνογραφίας και Τεχνολογίας θεατρικού χώρου
    Λίλα Καρακώστα, επικ. καθηγήτρια Σκηνογραφίας
    Άννα Σταυρακοπούλου, λέκτορας Θεατρολογίας