Τον Ιούνιο του 2019 το Τμήμα Θέατρου της Σχολής Καλών Τεχνών ΑΠΘ πήρε μέρος για 5η φορά στη Διεθνή Έκθεση Σκηνογραφίας Prague Quadrennial, με τη διπλή παράσταση Aliceto DA or not to DA, και με μια Έκθεση Μακετών Ενδυματολογίας.

Το πρώτο τμήμα της παράστασης με τίτλο Alice – or a self-evolving story είναι μια εικαστική performance φοιτητών της σκηνογραφίας εμπνευσμένη από την Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων του Lewis Carroll. Η παράσταση παρουσιάστηκε στις 10 Ιουνίου 2019 στο πλαίσιο του φεστιβάλ P.Q. Studio: Festival στο Damu Disk Theatre.

Υπεύθυνος καθηγητής: Απόστολος Φωκίων Βέττας.

Το δεύτερο τμήμα, με τίτλο To Da or not to Da, αποτελεί συνεργασία του προπτυχιακού προγράμματος σπουδών (κατευθύνσεις Δραματολογίας και Υποκριτικής-Σκηνοθεσίας) και του μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών (2016-2018, κατεύθυνση Σκηνογραφίας-Ενδυματολογίας), με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων από τη γέννηση του Νταντά, του κινήματος της ιστορικής πρωτοπορίας. Με την παράσταση αυτή το Τμήμα Θεάτρου συμμετείχε και στο φεστιβάλ Venice Open Stage 2017 (περισσότερα εδώ).

Υπεύθυνοι καθηγητές: Λίλα Καρακώστα, Δαμιανός Κωνσταντινίδης, Ιουλία Πιπινιά.

Το εκθεσιακό κομμάτι της συμμετοχής μας αποτελείται από δισδιάστατες και τρισδιάστατες μακέτες κοστουμιών χαρακτήρων της Αλίκης στη χώρα των θαυμάτων του Lewis Carroll.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Χρύσα Μάντακα.

Η παράσταση του Τμήματος Θεάτρου επιλέχτηκε ανάμεσα σε 130 άλλες προτάσεις και η συμμετοχή χρηματοδοτήθηκε εξ ολοκλήρου από το Υπουργείο Παιδείας.

Alice – or a self-evolving story

To Da or not to Da

Costume Design Exhibition