Για τη Λούλα Αναγνωστάκη

Το Τμήμα Θεάτρου του Α.Π.Θ. με οδύνη αποχαιρετά τη μοναδική Λούλα Αναγνωστάκη από τον κόσμο των «αισθηματικών ανθρώπων… των ευσυγκίνητων και άπληστων για ζωή… των αφύλακτων αριστοκρατών της Ιστορίας». Παρατήρησε με ποιητική οξυδέρκεια την ελληνική περιπέτεια, παρακολούθησε το θέατρο του 20ού αιώνα να αλλάζει και να εξελίσσεται. Στα θεατρικά έργα της μίλησε για τα μεγάλα και τα μικρά, τη μοναξιά και την ήττα, για έρωτες και τραγούδια, μας χάρισε ρόλους και καταστάσεις της σύγχρονης ζωής που λοξά φώτισαν τον κόσμο μας και θα μας συντροφεύουν για καιρό. Ήταν μια αυθεντική ευρωπαϊκή φωνή. Τα θερμότερα συλλυπητήριά μας στον γιο της Θανάση Χειμωνά.

9 Οκτωβρίου 2017

Βίκτωρ Αρδίττης
Καθηγητής Σκηνοθεσίας
Πρόεδρος Τμήματος Θεάτρου Α.Π.Θ.