Μια εικαστική εγκατάσταση σε συνεργασία με το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδας στο πλαίσιο του ολοήμερου αφιερώματος στον Νορβηγό συγγραφέα Χένρικ Ίψεν, BIGDAY IBSEN (24 Νοεμβρίου 2013).

Με βάση τη δραματουργική πρόταση της Αμαλίας Κοντογιάννη «5 σταθμοί του Πέερ Γκυντ», οι φοιτητές της κατεύθυνσης της σκηνογραφίας δημιούργησαν μια εικαστική εγκατάσταση, αφιερώνοντας κάθε ένα από τα πέντε γράμματα του ονόματος του συγγραφέα σε κάθε ένα από τους ισάριθμους σταθμούς της περιπέτειας του ήρωά του. Η εγκατάσταση παρέμεινε στο χώρο εισόδου της Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών κατά τη διάρκεια των παραστάσεων της παραγωγής του ΚΘΒΕ Πέερ Γκυντ.

• Σχεδιασμός-επιμέλεια: Λίλα Καρακώστα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Σκηνογραφίας

Συνεργάστηκαν οι φοιτήτριες: Κατερίνα Βαφειάδη, Ελίνα Ευταξία, Αμαλία Ιγνατιάδου, Ελένη Κανακίδου, Μαρία Κάρλοου, Θεώνη Κώστογλου, Ειρήνη Μπουτάρη, Έλενα Νικολαίδου, Έλζα Ογκνιάνοβα, Λήδα Σιμώτα Ελ Τζαγιούσι, Στεφανία Σταυρακάκη, Μαρία Σταυράκη, Αθανασία Τσουκαλά

και οι υποψήφιες διδάκτορες του Τμήματος Θεάτρου: Αλεξάνδρα Μπουσουλέγκα, Ράνια Υφαντίδου.