Τραγούδια για τις μέρες που έφτασαν κιόλας

Η παράσταση, προϊόν συνεργασίας των μαθημάτων σκηνογραφίας και μουσικού θεάτρου, περιλαμβάνει αποσπάσματα από την junk opera των Tiger Lillies Shockheaded Peterπου βασίστηκε στο πρώτο παιδικό εικονογραφημένο βιβλίο στην ιστορία, τον Πετροτσουλούφη του Heinrich Hoffmann (1845), και παρουσιάστηκε για πρώτη φορά το 1998 στο West Yorkshire Playhouse σε σκηνοθεσία Julian Crouch και Phelim McDermott.

• Μετάφραση-Διασκευή-Διδασκαλία τραγουδιών: Κώστας Βόμβολος
    Χορογραφία: Κωνσταντίνος Κατσαμάκης
    Φωτισμοί: Ελένη Θωμαϊδου, Μαρίνα Κόντα
    Οργάνωση-Συντονισμός παραγωγής: Αλεξάνδρα Μπουσουλέγκα, Ράνια Υφαντίδου
    Τεχνική υποστήριξη: Στέργιος Πρώιος

Σκηνικά-κοστούμια: Ηρώ βαρσάμη, Διδώ Γκόγκου, Αηδόνα Δαρβούδη, Ματίνα Ευθυμιάδου, Ελίνα Ευταξία, Ελένη Κανακίδου, Ειρήνη Μπουτάρη, Σόνια Σαμαρτζίδου, Φανή Σκουλικίδη, Ηλέκτρα Τζώρτσου (φοιτήτριες του Τμήματος Θεάτρου – κατεύθυνση σκηνογραφίας) και Κωνσταντίνα Καλτσούνη, Δάφνη-Κλειώ Παπαδοπούλου, Ελένη Τσιμίδου, Ελένη Χατζηαθανασίου (φοιτήτριες του Εικαστικού Τμήματος).

‘Επαιξαν οι φοιτητές και οι φοιτήτριες του Τμήματος Θεάτρου – κατεύθυνση Υποκριτικής: Μαρία Ασλανίδου, Αλίκη Ατσαλάκη, Έλενα Βισέρη, Παναγιώτης Δεληνικόπουλος, ‘Ελενα Ζήκου, Σίσυ Θεοφίλου, Γιώργος Κριθάρας, Ειρήνη Κυριακού, Μαριλένα Κυριάκου, Εύη Παπαδοπούλου, Πέτρος Παπαζήσης, Κάτια Παπαϊωάννου, Παναγιώτης Παπαϊωάννου, Γιώργος Σοφικίτης.

Μουσικοί: Διδώ Γκόγκου, βιολί. Αλκυόνη-Ελένη Θηλυκού-Τσαρούχα: πιάνο. Κωστής Παπάς: μπάσο. Γιάννης Πουρνάρας: ηλεκτρική κιθάρα.

Η παράσταση παρουσιάστηκε στο θέατρο ΚΛΕΙΩ, και στο Θέατρο Κήπου στις 1 Ιουλίου 2012 ως εναρκτήρια των Γιορτών Ανοικτού Θεάτρου του Δήμου Θεσσαλονίκης.

Δείτε την playlist με αποσπάσματα από την παράσταση στο youtube: https://www.youtube.com/watch?v=88U62r3rnJ8&list=PL97KeQcD7ommpgjTBxMNI47gsPeueLH38