Ένα αναλόγιο με στοιχεία θεατρικής παράστασης, που αφηγείται τη ραψωδία Ψ της Ιλιάδας. Μια συνεργασία του Τμήματος Θεάτρου και του Εθνικού Θεάτρου.

Τη θεατρική περίοδο 2010-11, το Εθνικό Θέατρο με αφορμή την ολοκλήρωσης της μετάφρασης της Ιλιάδας από τον Δ. Ν. Μαρωνίτη, παρουσίασε και τις 24 Ραψωδίες, υπό μορφή αναλογίου, στην αίθουσα εκδηλώσεων του κτιρίου Τσίλλερ.

Στο πλαίσιο αυτού του αφιερώματος, μετά από πρόταση της Όλιας Λαζαρίδου, κλήθηκαν να συμμετάσχουν στη σκηνική παρουσίαση της Ψ Ραψωδίας, φοιτητές του Τμήματος Θεάτρου του Α.Π.Θ υπό τη σκηνοθετική καθοδήγηση της Στέλλας Μιχαηλίδου. Ήταν ένα αναλόγιο με στοιχεία θεατρικής παράστασης με κεντρική αφηγήτρια την Όλια Λαζαρίδου το οποίο παρουσιάστηκε την Πέμπτη 24 Μαρτίου 2011, στις 6μμ., στο Εθνικό Θέατρο (αίθουσα εκδηλώσεων του κτιρίου Τσίλλερ) στην Αθήνα, και την Δευτέρα 28 Μαρτίου 2011, στις 9μμ., στο θέατρο Κλειώ (Εγνατία 122), στη Θεσσαλονίκη.

• Αφήγηση: Όλια Λαζαρίδου
    Σκηνοθεσία: Στέλλα Μιχαηλίδου
    Μουσική: Κώστας Βόμβολος
    Επιμέλεια σκηνικού χώρου: Στέργιος Πρώιος, Ελένη Θωμαΐδου
    Φωτισμοί: Ελένη Θωμαΐδου, Σεσίλια Τσελεπίδου
    Επιμέλεια ήχου: Σωτήρης Προέδρου

Συμμετείχαν οι φοιτητές του Τμήματος Θεάτρου ΑΠΘ: Μαριλού Βόμβολου, Χριστίνα Γεωργίου, Πένυ Ελευθεριάδου, Σίσσυ Θεοφίλου, Δανάη Κλάδη, Δέσποινα Κολτσιδοπούλου, Μυρσίνη Λινού, Ζωή Λύρα, Αντιγόνη Μπάρμπα, Εύη Παπαδοπούλου, Αναστασία Σιωπίδου, Γεωργία Χουχούμη.

Τσέλο έπαιξε η Μυρσίνη Λινού και φλάουτο η Εύη Παπαδοπούλου

Ευχαριστούμε τη Μαρία Τσοφίδου καθώς και τη Ναυτική Διοίκηση Βορείου Ελλάδος για την πολύτιμη βοήθεια.