Μέρες έκφρασης και δημιουργίας 2009

Μια παράσταση και μια έκθεση στο πλαίσιο των  εκδηλώσεων με τίτλο «Μέρες έκφρασης και δημιουργίας 2009».

Οι Φίλοι του Ιδρύματος Μελίνα Μερκούρη σε συνεργασία με την Hellexpo διοργάνωσαν για 15η χρονιά τις Μέρες Έκφρασης και δημιουργίας, που ήταν αφιερωμένες στην Εκπαίδευση και τον Πολιτισμό, στο περίπτερο 1 της ΔΕΘ, στο διάστημα 16 Μαρτίου-12 Απρίλιου 2009, στο περίπτερο 1 ΔΕΘ.

Στις εκδηλώσεις πήραν μέρος σημαντικοί εκπαιδευτικοί και πολιτιστικοί φορείς της πόλης: το Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, το Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών, το Αρχαιολογικό Μουσείο και το Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού με διαγωνισμούς, εκθέσεις, αφιερώματα και εκπαιδευτικά προγράμματα.

Το Τμήμα Θεάτρου συμμετείχε με την παράσταση USA, ΝΤΟΣ ΠΑΣΟΣ (31 Μαρτίου, σκηνοθεσία Ελένη Ευθυμίου) και με μια έκθεση σκηνογραφικού και ενδυματολογικού υλικού που είχε προέλθει από την εκπαιδευτική διαδικασία των τελευταίων χρόνων. Μέρος αυτού του υλικού είχε παρουσιαστεί το 2007 στη διεθνή έκθεση σκηνογραφίας της Πράγας Prague Quadrennial αποσπώντας μια σημαντική διάκριση (Prize for the Promotion of the Arts της UNESCO, για τη φοιτήτρια Ελίζα Αλεξανδροπούλου).

Υπεύθυνες για τη διοργάνωση και το στήσιμο της έκθεσης ήταν οι διδάσκουσες της κατεύθυνσης Σκηνογραφίας-Ενδυματολογίας Λίλα Καρακώστα και Χρύσα Μάντακα.